null Novodobí hrdinové Padrtí

AOPK ČR, Správa CHKO Brdy

Novodobí hrdinové Padrtí

3. 8. 2018

Za současného počasí jen těžko vzpomínáme, jak bylo na jaře všechno rozkvetlé. A že letos se vydařilo... Fialová záplava na pláních u Padrťských rybníků přilákala nejednoho milovníka přírody, Brd a fotografa.

Zářivé květy kosatců sibiřských, jednoho z kvetoucích symbolů Brd, přímo lákaly k pokochání i uměleckým snímkům. A všichni bychom si určitě přáli, abychom ten stejný pohled zažili i v dalších letech. Jenže to není jen tak samo od sebe.

Jako skoro všude v české krajině, bezlesí potřebuje péči, aby nezarostlo nejdřív křovinami a pak lesem. I padrťské pláně nejsou výjimkou. Louky, které zde před několika stoletími vznikly, si pamatují lidské obhospodařování a bez něj do dalších generací nevydrží. Je zapotřebí je sekat, i kdyby ne každý rok, tak alespoň jednou za dva, tři, čtyři roky by se každé ploše mělo dostat péče. A kosatcům taková ne moc intenzivní péče vlastně vyhovuje.

Kosatce nicméně také krom posekání okolní trávy a náletu potřebují čas, aby mohla jejich semínka každý rok dozrát. Proto se jednak louky sekají až ve vrcholném létě, kdy už většina kosatců odplodila, jednak se tady, kde je jich tolik, ty největší trsy obsekávají. Sekáči se musí poprat nejen s vysokou trávou a nerovným terénem, ale i s vedry, která letos panují. Ale jejich usilí se určitě vyplatí. Přijďte se na jaře zase na Padrtě na kosatce podívat!

Trsy kosatců zůstanou stát, aby se mohly rostliny vysemenit.