null Bilance traviče v CHKO Brdy

AOPK ČR, Správa CHKO Brdy

Bilance traviče v CHKO Brdy

22. 2. 2021

Skoro dvě desítky mrtvých zvířat byly o víkendu nalezeny poblíž obce Sedlice. Řada indicií napovídá tomu, že zvířata byla otrávena.

Traviči často používají jed karbofuran, který je vysoce toxický i v malých dávkách. Používání tohoto prudce jedovatého insekticidu je přitom už řadu let zakázáno.  Zda se i v tomto případě jedná právě o karbofuran, určí pitva.  

„Několik kapek karbofuranu dokáže zabít cokoliv živého. Otrávené návnady každoročně zabíjí desítky zvířat – zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších. Jsou samozřejmě nebezpečné nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka. I proto se celému případu věnuje kriminální policie, která zareagovala velmi rychle a profesionálně. AOPK ČR jí od počátku poskytuje veškerou součinnost,“ popisuje František Pelc, ředitel AOPK ČR.

Mezi mrtvými živočichy byl u Sedlice například orel mořský, krkavci, káňata, jestřábi, straka či liška. AOPK ČR podala podnět na podezření ze spáchání trestného činu otravy zvláště chráněného druhu a vyšetřování bude nadále sledovat.

„Českomoravská myslivecká jednota jednoznačně odsuzuje jakékoli nelegální usmrcování volně žijících živočichů. Líčení otrávených návnad je obzvláště zavrženíhodnou a trýznivou praktikou. Při vyšetřování těchto případů bez výjimky poskytneme veškerou potřebnou součinnost orgánům činným v trestním řízení,“ připojuje se Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty

„Jsem rád, že trávení zvířat vadí nejen ochráncům přírody, ale i všem, kteří v krajině hospodaří nebo se v ní často pohybují, například myslivcům. Sice ne vždycky nacházíme společnou řeč, ale právě takové případy si společný postup a odsouzení opravdu zaslouží,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.  

Otravy volně žijících živočichů, ale i další způsoby jejich nelegálního pronásledování představují závažný problém, který se bohužel dlouhodobě nedaří řešit. Právě proto MŽP vloni iniciovalo vytvoření „Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030“, kterou vloni schválila vláda. Právě ta by měla přinést do vyšetřování obdobných případů systematický a koordinovaný postup.